ÚVODNÍ STRÁNKA

bílá zima 013.JPG
bílá zima 014.JPG
bílá zima 015.JPG
DRUIDOVÉ - DRUID A PŘÍRODA - DRUID A DUCHOVNÍ CESTA - MYSTERIA DRUIDŮ
SYSTÉMY DRUIDŮ - ŠKOLY DRUIDŮ - UČENÍ DRUIDŮ - SPOLEČENSTVÍ DRUIDŮ 

 
Stromy a dávní keltové

-  pokračování ze strany CESTA STROMŮČTVRTÁ OGHAMOVA SKUPINA

Čtvrtá aicme je důležítá tím, že její stromy předstqavují samohlásky, beh kterých bychom menohli tvořit slova a používat ogham k předávání zpráv.BOROVICE

Hned prvmí znak představuje stromy pod názvem Ailim, které značí písmeno A. Toto písmeno můžeme vyjádřit hned několika stromy rostoucími v různých podmínkách. Představuji si posle na koni, jak projíždí prastarou krajinou. Pokud jede v horském terénu, utrhne větvičku borovice. Pokud se pohybuje ve střední poloze, nabízí se mu jedle nebo smrk. Ale ani v údolí nemá problém písmeno "A" získat. Postaral se o to mohutný jilm. V dnešní době se už bohužel nepostará, protože jilm vymírá.

Borovice patří k mým oblíbeným stromům. Vůně jejího jehličí a pryskyřicve čistí vzduch a z obyčejného dne dělá svátek. Tento strom je výjimečný tím, že snad jako jediný má spojitost prakticky se všemi základními silami univerza. Se zemí je borovice spojena skálou, ve které pevně drží její kořeny, se vzduchem je to vysoká poloha a výhled z místa, kde často roste, s vodou je to déšť a mlha, které ji omývají a s ohněm ji spojuje vnitřní síla, nezdolnost a energie.DALŠÍ STROMY ČTVRTÉ OGHAMOVY SKUPINY BUDOU NÁSLEDOVAT
 

TŘETÍ OGHAMOVA SKUPINA

Sem patří níže uvedené stromy, keře a rostliny:VINNÁ RÉVA

 
Vinná réva dozrává touto dobou. V souladu s kolem roku ji sklízíme a pochutnáváme si na jejích sladkých plodech. Je to rostlina, která v sobě skrývá sílu ohně pod vlivem Slunce v době zralého léta, kterému říkáme indiánské, nebo babí. Vinná réva souzní se sklízením bohatých darů Matky Země a oslav plodů naší dosavadní práce. Z révy vinaři vyrábí víno, aby uchovali její sílu a energii na zimní období, které už stojí za dveřmi. Zemědělský rok je završen úrodou, lidský život je završen stářím, kdy sklízíme plody své celoživotní cesty.

VINNÁ RÉVA se nachází na první pozici ve třetí oghamově aicme, na pozici léčitele. Její název je Muinn, značí písmeno "M" a znakem je dlouhý šikmý řez přetínající svislou osu zdola nahoru a zleva doprava. Připomíná nám člověka, který se snaží prodrat do lesa přes hustý závoj z lián, ale ty ho ještě nechtějí pustit dál. Les brání svá tajemství. V tomto případě mám před očima ale spíš tzv. "psí víno", nešlechtěnou odrůdu, která roste ve volné přírodě. Staří Irové spojovali tento znak s nejvyšší úsilím, ale nejspíš často marným.
Nápoj z vinné révy se do Británie dovážel na lodích ze Středozemí. Možná to byl jeden z důvodů, proč kosmologie uvádí jako planetu této rostliny Slunce a jako její živel oheň. Jsem druidka, takže pokud slyším Slunce a oheň, vybaví se mi spíš medovina, ale co naplat...
Pozici léčitele v našem systému potvrzuje zjištění, že víno v rozumném množství prospívá srdci a krevnímu oběhu. Hrozny obsahují jednoduchý cukr, který při horečce rychle nahrazuje ztráty energie, zatímco zrníčka hroznů a listy této rostliny mají stahující účinky. Hrozny se doporučují proti kašli, nespavosti a anémii.

Z duchovního hlediska se vinné révě přičítají síly intuice, otevřenosti a dar vyučování. Čaj z listí údajně potlačuje přehnanou snahu o prosazení lidské vůle.
Na stejné pozici v oghamově systému najdeme také OSTRUŽINU.OSTRUŽINA

Tato liána patří překvapivě do rodu růží. Čaj z ostružin pili naši předkové při léčení dny a zánětů. Výluh z listí byl pro ně kloktadlem proti bolení v krku. Ostružina je opředena celou řadou příběhů a bájí. Lidové tradice říkají, že po Sv. Michalovi (11. října) se v ostružinovém keři usadí ďábel a plive na plody jedovaté sliny. Ty by se po tomto datu už neměly sbírat. Po pravdě - v našich podmínkách už jsou stejně zmrzlé nebo shnilé.

Dále se povídá, že ostružinový keř patří skřítkům a nadpřirozeným bytostem. Meditace pod tímto keřem pomáhá lidem navazovat duchovní kontakty. Nevím, co bych k tomu dodala, snad je to, že vyzkoušet to musí každý sám.
 
BŘEČŤAN

Tato liána patří k nositelům dávných mysterií. Plazí se tiše po zdech a plotech, obtáčí strom ve spirále. Na chvíli zmizí, aby se znovu objevila. Kvete v zimě, jakoby měla zájem o opačnou, či odvrácenou stranu věcí. Ke svému životu potřebuje pomoc hostitelského stromu, ale na oplátku ho chrání před nepřízní počasí. Břečťan roste zavlažován vodou podzimu a pod listy ukrývá tajemství své osudové planety Saturn.

Břečťan se stromem nesmrtelnosti. Jako stále zelená liána nás svou krásou upoutává po celou zimu. Pro dávné Kelty byl posvátným oghamovým stromem. Symbilizuje věčnou pouť duše, která nikdy nekončí. Může symbolizovat posvátné putování, které možná někomu připadá stejně nekonečné. Pilgramage je jedním z dosud opomíjených aspektů druidského praktikování. Zde se otvírá prostor pro ty, kteří mají zájem oživit dávnou tradici.
 
KAPRADINA
 
Na třetí pozici ve třetí oghamově skupině máme několik rostlin. Jednou z nich, většinou opomíjenou, je kapradina. Tato tajuplná noční rostlina vábí k meditativní vizualizaci, která zbystřuje vnitřní smysly. Usedám na pařez a vidím posvátný háj v hlubokém lese. Jeho středem tentokrát není oheň na mýtině, ale malé jezírko vroubené kapradinami. Je hluboká noc. Na nebi zháří úplněk a v jezírku se koupe jeho odraz, který má tolik stříbra, že obarvuje také okolní jehličnany.

Najednou z houští pod stromy na protější straně jezírka potichu vychází laň s kolouškem. Všude je klid, jen kapradiny pějí svou magickou píseň. Tu se zvěř mění v lesní víly, které jsou zhmotněním jejich ducha. Při zpěvu kapradin tančí. Sedím bez dechu. Ani lísteček se nehne. Čas se zastavil.

Potom obloha začíná blednout. Laň s kolouškem pomelu odchází. Na stromě houká sýček a já se loučím s kapradinami a jejich kouzelnou mocí. Děkuji jim za krásnou melodii a vracím se do reálného světa. Cítím vnitřní klid harmonizující s okolním lesem, ale nápěv kapradin už bohužel ztichl. Zůstal v jiném světě.

 

 
TRNKA

Tento keř se nachází na čtvrté pozici ve třetí aicme. Trnkou cvházíme do druhé poloviny oghamovy abecedy. Trnka nám přináší chutné plody v babím létě, kdy si užíváme posledních pěkných dnů před příchodem mlhavého Samhuinnu.

Trnka je vizionář a osudový keř. V krajině tvoří neproniknutelné přírodní ploty a v přeneseném smyslu nám poučuje o neodvratnosti osudu. Pokud nemůžeme dál, musíme se zastavit a hledat novou cestu, nebo křoví oejít oklikou. Nutí nás k tomu oheň, se kterým je trnka spojována, když nám jeí trny trhají kůži nebo oděv. Ale také může být připomínkou ohnivě zbarvené večerní oblohy v době, kdy trnky dozrávají.

Vychutnejme si trpkou chuť tohoto zdravého ovoce z volné přírody, vychutnejme si poslední stuneční dny před příchodem bohyně Cailleach! 
ČERNÝ BEZ

Léčivý keř na pozici průvodce má v průběhu roku dvě významná období: začátek června, kdy se objevují jeho bohaté, vońavé a léčivé květy a na podzim, kdy dozrávají jeho plody, které naši předkové přidávali do marmelád a povidlí všeho druhu, o alkoholických nápojích ani nemluvě.

Černý bez bývá spojován s královnou víl, která podle víry dávných Keltů v tomto keři přebývá. Říká se, že dpokud někdo pod bezovým keřem usne, zjeví se mu tato královna ve snu a vede ho do jiných světů. Teď na podzim bych to ale nezkoušela. Nicméně je vidět, že role průvodce může být pojata také tímto způsobem.

 
PODZIM - ČAS VODY
 
Keltský podzim začíná 1. srpna o festivalu Lughnasadh, vrcholí o podzimní rovnodennosti 21. září, a končí na konci října. Od listopadu začíná zimní období a nový keltský rok. Podzimní rovnodennost nazýváme ALBAN ELFED - v překladu znamená světlo vody nebo světlo břehu. Jak název napovídá, podzim je časem vody.

VODA je jednou ze čtyř základních sil univerza. Pro lepší srozumitelnost tyto síly často označujeme jako elementy nebo přírodní živly. Jsou čtyři, stejně jako světové strany, které určují jejich místo v rituálním kruhu druidů. Působnost základních sil univerza má širší rozměr. VODA svými vlastnosti zastupuje veškeré kapaliny, ZEMĚ představuje pevné látky, VZDUCH zastupuje plyny a OHEŇ transformaci, čili přeměnu jedné látky v jinou.

VODA má v našem rituálním kruhu místo na západě. ZÁPAD představuje na Kole roku podzim v přírodě. Z hlediska dne je západ spojován s večerem a v lidském životě představuje stáří.

Jedním z důvodů, proč dávní druidové umístili vodu na západní stranu svého rituálního kruhu je, že voda obklopuje Britské ostrovy a Evropy ze západní strany. Atlantický oceán omývá porutgalské, španělské, britské a irské břehy. Svými proudy ovlivňuje klimatické podmínky v celé Evropě, včetně České a Slovenské republiky. Možná jste si všimli, že většina mraků přinášejících déšť přichází na naše území právě ze západu.

Voda je měkká a poddajná. V mžiku vyplní každou skulinku, které se přizpůsobí svým tvarem. Ale umí být také zuřivá a zničující, pokud se projeví jako bouře nebo tsunami. Nemusí být vždy hřejivě teplá a vyživující, dokáže být také chladná a kruhá. Pokud zkoumáme vlastnosti vody, musíme připustit, že tato síla je nositelkou ŽENSKÉHO prvku. Dávní mořeplavci a vypravěči tajemných příběhů si dokázali tyto vlastnosti personifikovat do postav vodních víl - undin.

Byli přesvědčeni, že při plavbě po moři na vlastní oči viděli sirény a mořské panny, které je okouzlily a omámily natolik, že ztratili pud sebezáchovy a nechali se vlákat do jejich království. Dávné báje, příběhy a pohádky se po staletí přenášely z generace na generaci, a díky tomu tyto bytosti stále žijí v našem vědomí.

Nicméně existuje pár lidí, kteří o sobě tvrdí, že se s vodními vílami - undinami - setkali osobně. Jedním z nich je WILLIAM R. MISTELE, vysokoškolský lektor a renomovaný spisovatel žijící na Hawai. Zajímavé je, že sám sebe považuje za žáka moravského hermetika FRANTIŠKA BARDONA, který zemřel v komunistickém vězení v Brně. Jeho knihy musely být publikovány nejprve v Německu, a teprve po sametové revoluci vyšly česky u nás.

WILLIAM R. MISTELE studoval dílo Františka Bardona a následně navázal kontakt s řadou undin a jejich královen. O tom, co se od nich dozvěděl, podává svědectví v knížce UNDINES, která vyšla tento rok v nakladatelství MALVERN - a pozor, dosud není rozebraná!!!

Autor popisuje svoje setkání s  těmito vodními tvory, které řadí mezi elementály - základní přírodní duchy. Undiny jsou pro velkou většinu z nás neviditelné, ale exstují způsoby, jak s nimi můžeme komunikovat, a to buď slovně, nebo vnitřní cestou.

Autor seznamuje čtenáře s vodními vílami krok za krokem. Vede je do vodního světa formou několika jednoduchých meditativních cvičení. Poskytuje mnoho cenných informací ve všeobecné rovině, ale uvádí také řadu osobních zkušeností, když popisuje různé druhy setkání a komunikace s těmito tvory, včetně zevruvného návodu, jak můžeme undiny kontaktovat.

Ale i kdyby se vám to nepodařilo, nebo něco takového nemáte ani v úmyslu zkoušet, stejně stojí zato přečíst si knížku, jakých u nás moc není. A vzhledem k vodní tématice hodí se právě pro tuto roční dobu. Možná bych mohla ještě dodat, že ukázky z díla Williama R. Mistele najdeme také ve druidském učení, které prezentuje OBOD.
 
CESTA STROMŮ 

Čti na stejnojmenné záložce.
POZOR, KURZY OBOD - ČESKÁ VERZE - BUDOU KONČIT!
SOUČASNĚ BUDE KONČIT TAKÉ NOVÝ KURZ CESTA STROMŮDůvodem je nezájem o tento druh praktického studia. Přijato bude posledních pár zájemců do vyčerpání již vytištěných studijních materiálů. Další zájemci se mohou hlásit na anglickou verzi přímo k britskému OBOD.

Skupina LIDÉ OGHAMU pokračuje ve své činnosti. Nově budou do ní přijímáni studenti anglické verze, kteří prokáží, že absolvovali alespoň stupeň bardů. 
02.JPG
03.JPG
OGHAM - PŘEHLEDNÁ TABULKA


AICME BŘÍZY

1.pozice - Bříza - Beith - B
2.pozice - Jeřáb - Luis - L
3.pozice - Olše - Fearn - F
4. pozice - Vrba - Saille - S
6. pozice - Jasan - Nuinn - N


AICME HLOHU


1. Hloh - Huathe - H
2. Dub - Duir - D
3. Cesmína - Tinne - T
4. Líska - Coll - C
5. Jabloň - Quert


AICME VINNÉ RÉVY

1. Vinná réva - Muinn - M (Ostružina)
2. Břečťan - Gort - G
3. Rákos - Ngetal - Ng (Janovec, Kapradiny)
4. Trnka - Straif - Str
5. Černý bez - Ruis - R


AICME BOROVICE

1. Borovice - Ailim - A (Jedle, Smrk, Jilm)
2. Hlodáš - Ohn - O
3. Jmelí - Ur - U (Vřes)
4. Topoly - Eadha - E (Osika)
5. Tis - Ido - I


AICME HÁJKU

1. Hájek - Koad - K (Kalina - Peith; Osika - Eadha)
2. Brslen - Oir
3. Zimolez - Uilleand
4. Barevné bobule (Angrešt - Iphin, Diphong; Jalovec - Aiteal, Šípková růže...)
5. Bukový nemeton (Buk - Eamancholl, Phagos; Moře - Mór)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one